İçeriğe geç

Dünya Arapça Günü Etkinliği

 

Arapça 1973´ten beri Birleşmiş Milletlerin altıncı resmi dilidir. Arapça, tüm liselerde seçmeli ders olarak okutulabilmekte ve 2012 yılında UNESCO tarafından alınan bir kararla da 18 Aralık, Dünya Arapça Günü olarak kutlanmaktadır.

Dünya Arapça Günü münasebetiyle üniversitemiz Arapça Koordinatörlüğü koordinesiyle 18.12.2019 tarihinde saat 14:00 da İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans salonunda Arapça Festivali düzenlendi.

Programa, Rektörümüz Prof. Dr. Erdal Necip Yardım, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sabir Rüstemli, İslami İlimler Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Mehmet Dinçoğlu’nun yanı sıra çok sayıda akademik, idari personel ile öğrenci katıldı. İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program İslami İlimler Fakültesi Hazırlık Sınıfı Öğrencisi Hafız Servet Bektaş tarafından Kur’an-ı Kerim tilaveti ile devam etti. Arapça adlı tanıtım filminin izlenmesinin ardından Dr. Öğr. Üyesi Mansur Teyfur ve Doç. Dr. Mehmet Dinçoğlu birer konuşma yaptı.

Arapçanın dünyada en çok konuşulan diller arasında altıncı sırada yer aldığını belirten Dr. Öğr. Üyesi Mansur Teyfur: “UNESCO 2012 yılında 18 Aralık’ı ‘Dünya Arapça Günü’ olarak ilan etmiştir.” dedi. Kur’an-ı Kerim’in Arapça olarak indirildiğini ve bu sebepten dolayı Arapça’nın ehemmiyetinin bizler için daha da arttığını söyleyen Dr. Öğr. Üyesi Teyfur, Arapça’nın önemi nedeniyle İslami İlimler Fakültesi Arapça Hazırlık Komisyonu olarak bu etkinliği düzenlediklerini ifade etti. Dr. Öğr. Üyesi Teyfur, Rektör Prof. Dr. Erdal Necip Yardım’a, Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Mehmet Dinçoğlu’na, Arapça Komisyon Üyelerine ve emeği geçen herkese teşekkür ederek konuşmana son verdi.

Arap dilinin diğer diller gibi bir iletişim aracı olduğunu belirten İslami İlimler Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Mehmet Dinçoğlu, anadilimizin yanı sıra diğer dillerin de öğrenilmesinin önemini olduğunu söyledi. Doç. Dr. Dinçoğlu: “Yahudi dili üzerinde çalışılacaksa İbranice’nin, İslam konusunda çalışılacaksa Arapça’nın ve buna benzer ihtisas alanları ile ilgili diğer dillerin de öğrenilmesi gerekir.” şeklinde konuştu. 18 Aralık’ın Dünya Arapça Günü olarak kutlanmasının bir farkındalık oluşturduğunu belirten Doç. Dr. Dinçoğlu, Kur’an-ı Kerimi ve dini bilgilerin yer aldığı kaynakları öğrenmek için Arapça’yı da öğrenmemiz gerektiğini ifade etti.

Şiir ve dinletilerinin yer aldığı programda, Arapça adlı şiir Öğr. Gör. Yaser Assıl tarafından okunurken, ilahi dinletisi Seyhan Kavak, Hüseyin Bircan ve Fatih Cihan, ney dinletisi Yunus Şeflekçi tarafından gerçekleştirildi. Şehit adlı şiir ise Seyhan Kavak tarafından okundu.

Program, toplu fotoğraf çekilmesinin ardından, Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Mehmet Dinçoğlu tarafından emeği geçenlere teşekkür sertifikalarının verilmesi ile sona erdi.

Kategori:Akademik ÇalışmalarProgramlar